FARUK AKBAŞ

faruk-kos

Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş, dünyanın pek çok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapıyor. Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta olan Akbaş, Yolculuk dergisinde görsel yönetmenlik yaptı; fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Skylife, Cumhuriyet, Hürriyet gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. Uluslararası bir outdoor giysi firmasının marka elçiliğini sürdüren Faruk Akbaş, Gazella Turizm’in (www.gazellafotosafari.com) dünyanın farklı ülkelerine düzenlediği fotoğraf gezilerinin liderliğini yapıyor.Pakistan

 

Fujifilm ve ISUZU sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren Akbaş, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, TRT ve İz TV’de yayımlandı. TRT’de Yansıma, İz TV’de fotoğraf programlarının bir bölümü Akbaş’a ayrıldı. Türkiye ve Nepal’de Nokia cep telefonlarının fotoğraf ve film test çekimlerini gerçekleştirdi. Anadolu Giysileri belgesel filmini yaptı. Kalkınma Bakanlığı bölge tanıtım filmleri çekti. Çalışmaları, L’OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. Halen TRT belgesel kanalı için An’ı Yakala dizi belgeselinde Türkiye’yi gezdirerek fotoğraf aktüel programları yapıyor.

 

FAA_2391

İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de Sanat Kampı’nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde fotoğraf ve belgesel dersleri verdi. İçinde Abdi İpekçi “Dostluk-Barış”, İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül ve İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı. Fujifilm X-Photographers dünya fotoğraf topluluğunun arasına seçildi. (http://fujifilm-x.com/photographers/en/#main)

 

DSCF3801

 

 

Doğa, kültürel yaşam ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. Fotoğraf albüm-kitapları dışında, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Gezi Fotoğrafçılığı, Fotoğraf Cepte (cep telefonu fotoğrafçılığı) yayınladığı kitaplardan bazıları.

 

indirFotoğraflarında insan öğesini çok etkili kullanır. Bunda insan ilişkilerindeki samimiyeti ve doğallığının katkısı büyüktür sanırım. ” Türkiye’de Trekking” adında cd hazırlamıştır. Türkiye Fotoğraf Rehberi (2000), Fotoğraf Teknik Okumaları (2003), Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi fotoğraf albümü (2005), Fethiye”faces & places” (2006), Asya Yollarında (2006) kitaplarından bazılarıdır. Fethiye’de ikamet etmekle birlikte yurtiçi- yurtdışı durmadan fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir.

KİTAPLARI

Adobe Photoshop PDF  Gezi Fotoğrafçılığı

Kompozisyon  Fotoğrafta Pratik Kompozisyon

Fotoğraf Cepte  Fotoğraf Cepte  ”Cep Telefonu Fotoğrafçılığı”

Teknik Okumalar  Fotoğraf Teknik Okumaları

Maçahel  Maçahel ”Artvin Karçal Dağı Gürcü Köyleri”

Dijital Dünyada Fotoğraf Dijital Dünyada Fotoğraf

Anadolu Orkideleri  Anadolu Orkideleri

İnsan Anadolu  İnsan Anadolu ”Zeynep Oral’ın yazılarıyla”

Anlar ve İzler  Anlar ve İzler

Asya Yollarında  Asya Yollarında

Türkmenistan  Türkmenistan

Yolculuk  Anadolu’da Yolculuk

En Güzel Yollar  Türkiye’nin En Güzel Yolları

Fotoğrafçılar Kütüphanesi  Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi

Anadolu Kültüründe Bitkiler  Anadolu Kültüründe Bitkiler

Fethiye Faces and Places  Fethiye ”Faces & Places”

Türkiye Fotoğraf Rehberi  Türkiye Fotoğraf Rehberi