TAŞIN VE İNANCIN ŞİİRİ MARDİN

2 – 5 Mayıs                  

Mardin, dünyada Kudüs ve Venedik’ten sonra tamamı sit alanı ilan edilen üçüncü kent olma özelliğini taşıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete, farklı dinlere, birbirinden renkli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Mardin ve Midyat’a fotoğraf yolculuğuna çıkıyoruz.

Tarih boyunca birçok medeniyete, farklı dinlere, birbirinden renkli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Mardin ve Midyat’a fotoğraf yolculuğuna çıkıyoruz.,

2 Mayıs Perşembe sabah 09:00’da Mardin Havalimanı’nda buluşuyoruz. Otele eşyalarımızı bıraktıktan sonra Mardin sokaklarında çekime başlıyoruz. Zamanın durmuş olduğu hissini veren şehir, Süryani kiliseleri, Emevi camileri, dar sokakları, abbaraları, renkli çarşısı ve hareketli gündelik yaşantısı çekim konularımız oluyor.

3 Mayıs Cuma günü Savur’da özel bir programımız olacak. Kalesi, taş evleri, eski Ulu Camii, Romaniye ve Mor Yuhanna Kiliseleri ile şehir müze kent özelliğindedir. Bu beldeyi çocuklarla gezip fotoğraflayacağız. TEGV (Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı) ile ortaklaşa planladığımız günde çocukları model olarak kullanıp onlara fotoğrafı öğreteceğiz.

4 Mayıs Cumartesi dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırı Mor Gabriel Kilisesi, Süryani köyleri ve Midyat eski kent dokusu fotoğraf konularımız. Dönüşte ışıklar içinde tüm ovaya hâkim Mardin şehri gece fotoğrafları bizi bekliyor olacak. Hızını alamayanlar için özel aydınlatılmış tarihi kiliseler de var!

5 Mayıs Pazar Mezopotamya’nın en önemli yerleşim merkezlerinden Dara Antik Kenti’ndeyiz. Tarihi sarnıçlar Anadolu’nun en büyüklerinden ve çok güzel fotoğraflar veriyor. Antik kent ile iç içe geçmiş olan Dara Köyünü de görüntüledikten sonra sırada Dayrül Zaferan Manastırı bulunuyor. Akşama doğru 17:00 civarında Mardin Havalimanı’nda oluyoruz. Konaklama: Mardin Getirilecek malzemeler: Taşımaya üşenmezseniz üçayak getirmenizi öneriyoruz. Ayrıca müze kartınızı yanınıza almayı lütfen unutmayın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir